Zalesie

Zalesie
Nad Odrą, przy parku Szczytnickim, który drzewiej był lasem, leży kraina równie piękna, jak Borek. Dziś przedstawię jedynie fragment tej oazy Wrocławia. Prócz cudownego drzewostanu teren porastają domy jak z bajki, wiktoriańskie wille i białe kruki modernizmu.
wrocławskie parki
wrocławskie wille
Rektorat Akademii Wychowania Fizycznego, projekt budynku z 1911 r.
wrocławskie wille

Przez furtkę do tajemniczego ogrodu

stary dom, mur
Tym razem postanowiłam przyjrzeć się willom od strony parku. Z tej perspektywy są zachwycające, jeszcze bardziej tajemnicze. Ogrody okalające domy przenikają się z zielenią parku, tworząc jedność wizualną i biologiczną. Dzięcioły, wiewiórki, sowy, lisy, jenoty, kuny - doborowe towarzystwo, do którego miejscowi zapewne już przywykli. Mogę sobie tylko wyobrażać, jak cudownie jest, o zmierzchu, pić wino na jednej z tutejszych werand.
stary dom
Widok na wille przy ulicy M. Kopernika - budynek Instytutu Matematycznego PAN.
Zalesie
Willa Maxa Berga, jednego z najbardziej znanych architektów Breslau. Jest autorem projektu Hali Stulecia, kaplicy na cmentarzu Osobowickim. Budynek powstał w roku 1876 r., jednak obecny wygląd zawdzięcza właśnie Maxowi Bergowi swojemu drugiemu właścicielowi, który przejął ją w 1910 r. Poniżej widok od frontu.
stary dom

wrocławska willa
wrocławskie parki
Pomnik Fryderyka Schillera, autora “Ody do radości”. Został zniszczony podczas wojny, odbudowany dopiero w latach 90. XX w.
rododendron
W parku Szczytnickim podziwiać można piękne okazy rododendronów, wrócę tu gdy zakwitną i podzielę się z Wami tym widokiem.


Marysia Kowalska


Komentarze